Yerli Sinemalara Konu Olmuş Haydarpaşa Tren Garında Nostalji

Yerli Sinemalara Konu Olmuş Haydarpaşa Tren Garında Nostalji

Çok yakın zamana kadar Anadolu’dan gelen trenlerin son durağı olan Haydarpaşa tren garı kendini bildi bileli Anadolu’dan göç alan İstanbul’un yüz yılı aşkın süredir yeni sakinleriyle tanıştığı tutunmayı başaramayan konuklarını ise uğurladığı nokta oldu. tahta bavullar sırtta yatak yorganlar… Kah umutla kah düş kırıklığıyla gerisin geri memlekete yol alışları. Hep biraz yarım kalmış sevdalar.

Kemal Sunal Halit Akçatepe Metin Akpınar Zeki Alasya Cüneyt Arkın Kadir İnanır gibi sanatçılarımızla yeşil çam filmlerine konu olmuştur Haydarpaşa Garı.

Haydarpaşa Tren Garı Hakkında

Kadıköy’de rıhtımda bulunan Haydarpaşa Garı, devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapıma başlanmıştır. İki Alman mimar ve 1500 İtalyan taş ustasının iki yıllık çalışması sonucu 19 Mayıs 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Padişah III. Selim, kendi adını taşıyan Selimiye Kışlası’nın yapımında çok emeği geçen Haydar Paşa’ya jest olarak, bu binanın bulunduğu semte ve civarına Haydarpaşa denmesine karar vermiştir. Dolayısıyla gar binası da Haydarpaşa adıyla anılır olmuş.

28 Kasım 2010 tarihinde çıkan yangında çatı tamamen, kuleler de kısmen zarar görmüş, yangın sonrası Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarihi garın orijinal haline sadık kalarak restorasyon süreci başlatmıştır. Kadıköy Belediyesi’nin de onay verdiği süreç sonrası anıtlar kurulu kararıyla tüm binanın restore edilmesine karar verilmiş ve çalışmalar 2016 yılı içinde başlamıştır.

Yakın zamana kadar hizmet veren gar Marmaray projesi için kapatılmıştır. Garın restorasyon ve yenileme çalışmaları için yapılan kazılarda garın altında Osmanlı dönemine ait bazı objeler bulunmuştur ve çalışmalar uzamıştır. Halen yapılan araştırmalarla gün yüne çıkan bulgular ve tarihi eserlere ulaşılmaktadır. Restorasyon ve çalışmalar bitince Haydarpaşa Tren Garı yüksek hızlı tren projesi ile tekrar hayata geçirilmesi düşünülmektedir.

Kadıköy rıhtıma yakın olan Gar gezisinden sonra rıhtım sahildeki kafelerde denize sıfır restoranlarda boğaza karşı çay kahve içebilir balık yemenizi tavsiye ederiz.

Kadıköy’e giden bütün araçlar ve deniz ulaşımı ile kolaylıkla Haydarpaşa Garı’na gidebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir