Sungun Babacan Hayatını Kaybetti.

Hollywood yıldızları seslendirmesiyle Türkiye’nin belleğine kazınan Sungun Babacan 63 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sungun Babacan, özellikle Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise gibi dünyaca ünlü aktörleri seslendirmesi ile Türkiye’nin belleğine kazınmıştı…

63 yaşında hayatını kaybeden Babacan, Türkiye’nin en önemli seslendirme sanatçılarının başında geliyordu. Dünyaca ünlü birçok aktörün Türkçe seslendirmesini yapan sanatçının vefatını, Oyuncular Sendikası duyurdu.

Sungun Babacan, (5 Ekim 1958, Ankara – 6 Ağustos 2022), Türk seslendirme oyuncusu. Sungun Babacan öykü okurken Sungun Babacan 5 Ekim 1958 tarihinde Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitiren Sungun Babacan, tiyatro kökenli olmayan seslendirme oyuncularındandır. Meslek yaşamına TRT’de seslendirme yaparak başlamıştır. 1980’li yılların ortalarında TRT’de Cumartesiden Cumartesiye adlı programın sunuculuğunu yaptı. Birçok sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların seslendirmesini yapan Sungun Babacan, uzun yıllar çeviri ve seslendirme yönetmenliği yapmıştır. İki büyük kuruluşun kurumsal sesi olmasının yanı sıra halen televizyon filmleri ve çoğunlukla reklam seslendirmesi yapmıştır. Aynı zamanda Riot Games’in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlendiği League of Legends adlı oyunda Lucian isimli şampiyonu seslendirmiştir. Eskiden Evim Şahane’de dış ses iken, en son Güle Güle Oturun programında aynı şekilde seslendirme yapmıştır. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde dublaj konusunda dersler vermiştir. Başlıca Seslendirme Çalışmaları: Christian Bale / Batman Begins, Christopher Reeve / Superman, Tom Hanks / Forrest Gump, Tom Cruise / Mission: Impossible ve John Travolta / Pulp Fiction. Rahatsızlandığı için bir süredir tedavi gören Sungun Babacan, 6 Ağustos 2022’de ölmüştür.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir