SpaceX Yıldız Gemisi Bu Yıl Yörüngeye Uçmayabilir, NASA Makalesi

SpaceX Yıldız Gemisi Bu Yıl Yörüngeye Uçmayabilir, NASA Makalesi

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nden (NASA) bir araştırma makalesine göre, Space Exploration Technologies Corporation’ın (SpaceX) Yıldız Gemisi yeni nesil fırlatma aracı sistemi gelecek yıl yörüngesel test uçuşunu gerçekleştirebilir. NASA’nın bugün Fransa’da başlayacak olan 73. Uluslararası Astronotik Kongresi’ne gönderilmesinin bir parçası olan makale, NASA’nın Artemis programı hakkındaki ayrıntıları paylaşmak için kamuya açık bilgileri kullanıyor. Starship, NASA’nın Ay’da kalıcı bir varlık kurma çabalarını işaret eden Artemis’te merkezi bir rol oynayacak. Uzay aracı, astronotların ay yüzeyine inişinden sorumlu olacak ve araştırma makalesi, modern çağda uzayda ilk itici yatağı oluşturacak olan tanker varyantları gibi roketle ilgili diğer ayrıntıları paylaşıyor.

NASA Belgesi, Astronotlar Orion Uzay Aracına Transfer Edildikten Sonra Yıldız Gemisinin Geleceğini Belirsiz Bırakıyor.
Belge, NASA’nın ajansın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini ay yüzeyine uçuş yapmak için kullanacak olan Artemis programı için planlarına dair nadir bilgiler sunuyor. İlk Artemis misyonunun yakında başlatılması planlanırken, NASA destekleyici mimarisinde yakıt sızıntısı sorunlarını giderdikten sonra, üçüncü görev astronotları ay yüzeyine ilk indiren görev olacak.

NASA yetkilileri tarafından IAC’ye sunulan bugünkü araştırma makalesi, ajansın Artemis 3 misyonu için planlarıyla ilgili ayrıntıları paylaşıyor. Artemis 3’ün bir parçası olarak, astronotların Orion uzay aracındaki SIS ile Dünya’dan gökyüzüne çıkacaklarını özetliyor. Ancak, bu gerçekleşmeden önce, Starship ilk önce itici deposunu yörüngeye fırlatacak, ardından depoyu doldurmak için tanker Yıldız Gemileri izleyecektir. Depo doldurulduktan sonra, lunar Starship varyantı depodan yakıtı kaldıracak ve daha sonra bir trans ay enjeksiyonu yaptıktan sonra yakın doğrusal halo yörüngesine (NRHO) yolculuğuna başlayacaktır.

Hedefine ulaştığında ve gerekli kontrolleri ve testleri yaptıktan sonra Starship, Dünya’yı sls’deki Orion uzay aracında bırakacak astronotları bekleyecek. Bununla birlikte, astronotlar aydan döndükten ve Orion’a geri döndükten sonra Yıldız Gemisine ne olacağı belli değil, çünkü bundan sonra NASA’YA göre “HLS Yıldız Gemisi sökülüp imha edilecek”.

NASA ayrıca Spacex’in belgedeki Starship ile olan ilerlemesini de açıklıyor ve Starship’in 10 kilometrelik uçuşunu ve inişini tamamladıktan sonra Spacex’in şimdi roketin ilk yörünge uçuş testine odaklandığını paylaşıyor.

Bu, uzay ajansına göre, gelecek yıl gelecek ve araştırma makalesine göre:

2021 yılının Mayıs ayında SpaceX, 10 km’lik bir suborbital uçuşu ve Yıldız Gemisi SN15 uzay aracının inişini başarıyla tamamladı Şekil 3. SpaceX şimdi odağını gelecek yıl gelecek olan entegre Yıldız Gemisi sisteminin (Uzay Aracı + Güçlendirici) ilk yörüngesel uçuşunu gerçekleştirmeye çeviriyor.

Makale Ağustos ayında NASA’nın teknik raporlar sunucusunda yayınlandı ve ıac’nin bu yılki konferansına hitap ettiği için, ifadenin ilk Yıldız Gemisi yörünge uçuşunun 2023’te gerçekleşeceğini öne sürdüğü makul bir şekilde çıkarılabilir. Ancak, bu durum böyle olmayabilir, çünkü “gelecek yıl” hala belirsiz ve 10 kilometrelik suborbital test uçuşundan sonraki yıl anlamına gelebilir – veya 2022.

Şu anda SpaceX, astronotları ikincisinden birincisine aktarmak için Ayın yakınında bir araya geleceğinden, Yıldız Gemisi manevraları ve dizileri için Orion ile uyumlu hale getirmek için sistemler üzerinde çalışıyor. Ek olarak, Yıldız Gemisinin itici depo ile yerleştirme mekanizmaları ve uzay aracının termal ve meteoroid koruma sistemleri de test edilmiştir.

Son olarak NASA, Spacex’i bu sonbaharda HLS Seçenek B sözleşmesiyle ödüllendirmeyi planlıyor. Sözleşme, Artemis programının bir uzantısıdır ve Spacex’in Ay’da insan varlığını sürdürebilecek bir uzay aracı geliştirdiğini görecektir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir