Kim Milyoner Olmak İsterdeki Özgürlük Heykeli Sorusu Herkesi Onu Araştırmaya Yöneltti

Kim Milyoner Olmak İsterdeki Özgürlük Heykeli Sorusu Herkesi Onu Araştırmaya Yöneltti

Kenan İmirzalıoğlu’nun sunduğu Kim Milyoner Olmak İster yarışmasındaki bir soru herkesi o sorunun cevabını araştırmaya başlamasına neden oldu.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan bu soru izleyicilerin gündemine oturdu. İşte bu soru ve cevabı haberimizde:

Yarışmacıya, “ABD New York’taki Özgürlük Heykeli bir elinde meşale tutarken diğer elinde ne tutar?” sorusu soruldu.

Özgürlük Heykeli ne zaman ve nerede yapıldı?

Özgürlük Heykeli, ABD’nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan anıtlarından biridir.

Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edilmiştir. 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiştir.

Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir kitabe (tabela) tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki taç’ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 metre, kaidesi ile beraber 93 metredir. Ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler.

Sorumuzun cevabına gelince: Özgürlük heykelinin sağ elinde bir meşale tutarken sol elinde ise bir kitabe tutmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir