İstanbul'un Fethi İçin Hazırlanan Rumeli Hisarına Gidiyoruz

İstanbul’un Fethi İçin Hazırlanan Rumeli Hisarına Gidiyoruz

İstanbul Avrupa kıyısında Bebek ve Emirgan arasında yer alan Rumeli Hisarı, 30 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Osmanlı zamanında Boğazkesen Hisarı, Yenice Hisar ve Kulle-i Cedide olarak farklı isimleri ile de bilinen Rumeli Hisarı; görkemli yapısı ve Boğaz’a nazır konumuyla görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethine hazırlanılırken İstanbul’u Karadeniz’den gelebilecek tehlikelere karşı güvende tutmak için 4 ay gibi kısa bir zamanda tamamlanmıştır.

Hisarın inşasına 15 Nisan 1452’de başlanmıştır. İş bölümü yapılarak her bölümün inşaası bir paşanın denetimine verilmiş, deniz tarafına düşen bölümün inşasını da Fatih Sultan Mehmet bizzat kendisi üstlenmiştir. Denizden bakıldığında sağ taraftaki kulenin yapımına Saruca Paşa, sol taraftakinin yapımına Zağnos Paşa, kıyıdaki kulenin yapımına da Halil Paşa nezaret etmiştir. Buralardaki kuleler de bu paşaların adlarını taşımaktadırlar.

Dağ Kapısı, Dizdar Kapısı, Hisarpeçe Kapısı ve Sel Kapısı olmak üzere 4 ana ve Mezarlık Kapısı adlı bir tali kapısı vardır. Güneye bakan kulenin yakınında, cephane ve erzak mahzenlerine giden yolların ucunda, 2 gizli kapısı da bulunmaktadır. Biri tıkalı iki su mecrası, ikisi kaybolmuş üç çeşmesi vardır. Camiden günümüze yalnızca yıkık minaresi kalmıştır.

İstanbul Boğazının Anadolu kıyısındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısında İstanbul Boğazı’nın 600 metrelik en dar ve akıntılı kısmında yer alan Rumeli Hisarı, aynı zamanda uzaktan bakıldığında Arap harfleriyle Muhammed biçiminde okunacak bir biçimde inşa edilmiştir.

Rumeli Hisarinda Ne yaplır Neresi Gezilir

Günümüzde İstanbulluların haftasonu açık hava ve turistik ziyaretlerinde popüler bir uğrak noktası olan Rumeli Hisarı, aynı zamanda özellikle yaz aylarında muhtelif konserlerin düzenlendiği turistik bir alan ve açık hava tiyatrosudur.

Rumeli Hisarında manzara ve hava muhteşem. Aynı zamanda bahçesinde toplar, gülleler ve Haliç’i kapattığı söylenen zincirin bir parçasından oluşan eserler sergilenmektedir. Rumeli Hisarında yol boyunca sayısız restoran ve çay bahçeleri sıralanmıştır. İstanbul boğazına nazır en hesaplı ve ucuz kahvaltı yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Ayrıca çok sayıda balık restoranı da mevcuttur.

İstanbul’un müthiş manzarası ve tarihte bir yolculuk yapmak ve İstanbul’un fethi için olan önemini anlamak için sizeri Rumeli hisarına davet ediyoruz.

Rumeli Hisarına 30 TL gibi bir giriş ücreti alınmaktadır.

Rumeli Hisarı Gezilecek Yerler Listesi

Tarih kokan kültür mirası Rumeli Hisarı gezilecek yerler olarak oldukça zengindir. Tarihe ilgi duyanların, sanatseverlerin ilgisini çekecek birçok yer bulunmaktadır. Rumeli Hisarı’nı ziyaret etmeyi düşünenlerdenseniz, bu tarihi yerleri görmeden dönmeyin.

1) Surp Santuht Ermeni Kilisesi

Rumeli Hisarı’nda Durmuş Dede Sokağı’nda bulunan kilisenin önceki hali tamamıyla ahşaptır. Ahşap kilise zamanla harabeye dönüştüğünden 1816 yılında yenilenmiştir. Aynı sene yıkılan kilise 1856 yılından yeniden inşa edilmiştir. Ancak 1972’de çıkan yangın sonucu kül olmuştur. 1978’de son yapımı gerçekleştirilerek ibadete açılan kilise zamanla yeniden tahrip olmuş ve hayırseverlerin desteğiyle 2003 yılında onarım görmüştür. Son onarımı ise 2012 yılında gerçekleştirilmiştir ve günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

surp santuht ermeni kilisesi

2) Yusuf Ziya Paşa Köşkü (Perili Köşk)

Özgün mimarisiyle Rumeli Hisarı’nın en önemli ve tarihi binalarından olan Yusuf Ziya Paşa Köşkü’nün yapımına 1910’lu yıllarda başlanmıştır. İnşaat yapımında çalışan ustaların 1914 yılında I. Dünya Savaşı’na çağrılmasıyla inşaat tamamlanamamıştır. Yusuf Ziya Paşa, ikinci eşi Nebiye Hanım ve çocuklarıyla 1926 yılındaki vefatına kadar olan süreçte köşkün tamamlanan katlarında yaşamıştır. Yarım kalan inşaat nedeniyle boş kalan ikinci ve üçüncü katlar yüzünden bina “Perili Köşk” olarak anılmaya başlanmıştır.

1993 yılında satılan köşk, 1995-2000 yılları arasında mimar Hakan Kıran danışmanlığında tarihi dokuya sadık kalınarak restore edilmiş ve tamamlanmıştır. Bir cephesi Karadeniz’e bir cephesi Marmara Denizi’ne bakan 10 katlı Yusuf Ziya Paşa Köşkü, 2007 yılından bu yana Borusan Holding’in sanatsal faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Borusan Holding’in 2030 yılına kadar kiraladığı köşkte Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, daha geniş kitlelere ulaşmakta olup bu sayede sanata olan ilginin de artması amaçlanmaktadır. Hafta sonu tüm sanatseverlerin ziyaretine açık olan köşkte, Türkiye’den ve dünyadan önemli küratörlerin oluşturduğu kişisel ve karma sergiler, her yaş grubuna yönelik eğitim programları ve söyleşiler ziyaretçilerle buluşmaktadır.

yusuf ziya paşa köşkü

3) Boğaziçi Üniversitesi

Gerek mimari yapısı, gerek eğitim sistemiyle Türkiye’nin en köklü ve seçkin üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi; Rumeli Hisarı’nın hemen ardında, yüksek bir tepede konumlanmaktadır. Temelleri 1863 yılında atılan ve ilk olarak Bebek’te Robert Koleji olarak kurulan üniversite, 1971 yılında Türk Hükümeti’ne geçmiştir. 150 yılı aşkın geçmişiyle Boğaziçi Üniversitesi; tarihi dokusu, geniş bahçesi ve eşsiz manzarasıyla Rumeli Hisarı’nda görülmesi gereken yer arasındadır. Öğrencisi olmasanız bile özel eğitimleri, aktiviteleri ve sertifika programlarını takip ederek bu üniversitenin bir parçası olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

boğaziçi üniversitesi

4) Aşiyan Tepesi – Aşiyan Müzesi

Ünlü Türk şairi Tevfik Fikret’in evi olan Aşiyan, şairin ölümünden sonra müze olarak halka açılmıştır. Tevfik Fikret; evinin projelerini kendisi çizmiş, Farsça’da “yuva” anlamına kalan Aşiyan kelimesini de evine isim olarak koymuştur. Boğaziçi Üniversitesi’nin bahçesinden Aşiyan mezarlığına kadar olan yemyeşil alanı kapsayan Aşiyan Tepesi’nde yer alan Aşiyan Müzesi’ni ziyaret ederek şairin şahsi eşyalarını, yatak odasını ve çalışma odasını görebilir, o dönemin ruhunu içinizde hissedebilirsiniz.

aşiyan tepesi

Rumeli Hisarı Kahvaltı Mekanları – En İyi 5 Tavsiye

Rumeli Hisarı kahvaltı denince ilk akla gelen yerler arasında. Rumeli Hisarı’nın, tarihsel dokusunun yanı sıra; eşsiz deniz manzarasına sahip kahvaltı mekânlarında hem leziz yemeklerin tadına varmanız hem de keyifli vakit geçirmeniz mümkün.

İşte, leziz bir kahvaltının ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz Rumeli Hisarı kahvaltı mekânları!

1) Lokma Cafe

Boğaz’ın eşsiz manzarasını en iyi gören mekânlardan olan Lokma Rumeli Hisarı, leziz bir kahvaltı için ideal adres. Güne mutlu ve enerjik başlamak isteyenler Lokma’nın zengin kahvaltı menüsünde aradığını bulabilir. Özellikle hafta sonları kapısında kahvaltı kuyrukları oluşan Lokma’nın peynir çeşitlerinden zeytine, reçellerden en taze sebzelerle hazırlanan söğüş tabaklarına kadar çeşitlenen kahvaltı menüsünü mutlaka deneyimleyin.

2) Kale Cafe

Kale’nin esnaf lokantasını andıran salaş görüntüsü sizi şaşırtmasın. Doya doya tadına varacağınız harika bir kahvaltı için doğru yerdesiniz. Sıcacık çayınıza çıtır çıtır gözlemelerin, sahanda tereyağlı sucukların, yumurtaların eşlik edeceği Kale Cafe’de kahvaltı edebilmek için biraz sıra beklemeye katlanın ve bu lezzet cümbüşünü kaçırmayın.

3) Cafe Nar

Her damak tadına göre farklı kahvaltı seçenekleri sunan Cafe Nar, sıcak ve samimi ortamıyla uzun kahvaltılar için ideal bir mekân. Özellikle köy kahvaltısını anımsatan leziz gözlemelerin tadına mutlaka bakmalısınız. Onlarca peynir çeşidinin yanı sıra; sucuklusundan patateslisine ve sosislisine kadar birçok yumurta alternatifi de Cafe Nar’da.

4) Sade Kahve

Güne zinde başlamanız için ideal bir kahvaltı seçeneği de Sade Kahve’de. Sade Kahve’yi ziyaret ederek en lezzetli bahçe domatesleriyle yapılan menemenin, tereyağı lezzetini doruğa çıkaran sucuk tavanın tadına varabilirsiniz. Yoğun bir haftanın sonunda sıcacık çayınız mükellef kahvaltınıza eşlik ederken haftanın yorgunluğunu da burada bırakabilirsiniz.

5) Yıldız Hisar Restaurant (YTÜ)

Rumeli Hisarı’na tepeden bakan masmavi Boğaz manzarasıyla Yıldız Teknik Üniversitesi – Yıldız Hisar Restoran’da serpme ve açık büfe kahvaltı seçenekleriyle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Restoranın pazar günleri servis edilen açık büfe kahvaltısında; zeytin, peynir, reçel, yumurta gibi klasik kahvaltılık seçeneklerin yanında zeytinyağlılar, kekler, börekler, kuru yemişler gibi leziz alternatifler de var. Burada sabah başlayan kahvaltı keyfiniz, gün ortasına kadar uzayabilir.

Rumeli Hisarı Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Yahya Kemal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Hisarı, kolaylıkla ulaşılabilecek merkezi bir noktada yer almaktadır. Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına konumlanan Rumeli Hisarı’na toplu taşıma araçlarından faydalanarak kolaylıkla ulaşmak mümkün, nasıl mı?

  • Beşiktaş, Taksim gibi noktalardan hareket eden 40T (İstinye Dereiçi – Taksim) ve 42T (Bahçeköy – Taksim) numaralı otobüslerle hisara rahatlıkla gidebilirsiniz.
  • Anadolu yakasından gelecekseniz; Boğaz hatlarını kullanarak Beşiktaş, Bebek, Emirgan, Arnavutköy’e geçebilirsiniz. Yine buralardan geçen sahil şeridindeki otobüslerle Rumeli Hisarı’na ulaşabilirsiniz.
  • Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi metro durağında inerek metro yoluyla da hisara gitmek mümkün.

Söylemesi bizde Duymadikbiz demesi sizden.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir